DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Zeynep z Matiek a dcér exkluzívne: Násilie nedokážem tolerovať!

05. 03 2018 07:30 | Jakub Trajteľ, Lukáš Kočišek
Cansu Dere
Cansu Dere Foto: archív Cansu Dere
Matky a dcéry
Matky a dcéry - Cansu Dere
Cansu Dere

Herečka Cansu Dere nám prezradila aj to, čo sa naučila od predstaviteľky malej Melek a ako si udržiava štíhlu postavu!

V obľúbenom tureckom romantickom seriáli Matky a dcéry stvárňuje herečka Cansu Dere úlohu silnej ženskej hrdinky Zeynep, ktorá sa rozhodla uniesť svoju žiačku, aby ju ochránila pred fyzickým násilím v jej vlastnej rodine. Čo by 37-ročná kráska urobila, keby sa ocitla v podobnej situácii, ako jej seriálová postava a čomu ju naučilo dievčatko, ktoré si zahralo malú Melek, si prečítajte v exkluzívnom rozhovore.

Cansu Dere
Foto: archív Cansu Dere
 

Ako si sa dostala od štúdia archeológie k modelingu a herectvu?

Cansu Dere: S modelingom som v skutočnosti začala už v roku 1997, keď som ešte žila v Izmire. Po roku som sa presťahovala do Istanbulu a začala študovať archeológiu na tamojšej univerzite. Aj počas štúdia som sa venovala modelingu, zúčastňovala som sa na módnych prehliadkach a rôznych televíznych šou. Následne prišli prvé ponuky do televíznych seriálov a filmov - tak sa to všetko začalo.

Páčilo sa ti stvárniť tak neuveriteľne silnú ženu ako Zeynep?
C. D.: Samozrejme. Vždy si sama vyberám postavy, ktoré si chcem zahrať, zatiaľ som so všetkými bola spokojná.

Čo bolo pre teba v rámci tejto role najväčšou výzvou?
C. D.: Zeynep je veľmi komplexná postava, prežila naozaj ťažké detstvo, no napriek tomu sa dokázala stať silnou a sebavedomou ženou. Má svoj vlastný svet s prísne stráženými hranicami, až kým nestretne malú Melek. Následne vidíme, ako sa jej život mení a ako sa mení aj ona sama. Celá postava Zeynep bola pre mňa veľkou výzvou, ale najviac mi dala zabrať úplne prvá epizóda. Už ako jej učiteľka bola Zeynep ovplyvnená Melek a jej príbehom, udržiavala si však odstup a nechcela zasahovať do jej života. Musela som sa s tým popasovať tak, aby som presvedčivo stvárnila postavu zaťaženú týmito zložitými okolnosťami, ale zároveň si Zeynep museli diváci obľúbiť, aby seriál pozerali aj naďalej. Bola naozaj veľmi tenká hranica od toho, aby ju začali považovať za príliš chladnú a nesympatickú. 

Cansu Dere
Foto: archív Cansu Dere
 
   
Seriál Matky a dcéry sa zaoberá veľmi vážnou problematikou týrania a zneužívania malých detí. Myslíš si, že môže zmeniť spôsob akým vnímame tieto problémy?
C. D.: Myslím si, že by sme nemali potrebovať televízny seriál, aby nám otváral oči. Tieto vážne problémy by mali byť neustále v centre našej pozornosti. Každý deň čítame a počúvame otrasné príbehy, ktoré nemôžeme tolerovať a už vôbec nie odpúšťať ich páchateľom. Neviem, či televízne seriály môžu zmeniť náš pohľad na vec, ale ak Matky a dcéry pomôžu dostať tieto témy viac do popredia, tak aj to je niečo.

Čo by si urobila ty, ak by si sa ocitla na mieste Zeynep? Napríklad, ak by si mala podozrenie, že nejaké dieťa je zneužívané...
C. D.: Je veľmi ťažké si to čo i len predstaviť. Rovnako aj pre Zeynep, odstup si dokázala držať len na určitý čas, nechcela byť súčasťou tejto hroznej situácie, no napokon sa ocitla priamo uprostred nej. Nedokážem tolerovať akékoľvek formy týrania, zneužívania, či nespravodlivosti ako takej, no obzvlášť však v prípade detí a zvierat, ktoré sa nedokážu brániť. Nesmierne ma mrzí, že ako dospelí ľudia nevieme zabrániť tomu, aby sa takéto strašné veci diali.

Matky a dcéry
Foto: Global Agency
 


Hovorí sa, že natáčanie s malými deťmi nikdy nie je jednoduché. Ako sa ti pracovalo s predstaviteľkou malej Melek, herečkou Beren Gökyıldız?
C. D.: Som veľmi šťastná, že som mohla pracovať s Beren. Nikdy predtým som nemala takýto blízky priateľský vzťah so 7-ročným dieťaťom. Naučila som sa od nej úžasné veci - o detstve, o ľudskosti... Bola mojou skvelou hereckou parťáčkou.

Nepochybne si krásna žena. Máš nejaký špeciálny trik, ako si udržať takúto štíhlu postavu?  
C. D.: Ďakujem veľmi pekne za kompliment. Nedržím však žiadne špeciálne diéty. Snažím sa jesť zdravo, no ak mám na niečo chuť, tak si to doprajem. Verím tomu, že moje telo mi samo povie, čo potrebuje. Musím však priznať, že mám šťastie na dobré gény a až tak ľahko nepriberám. Cvičím tiež pilates a niekedy si aj zaboxujem.

Vedela by si Cansu predstaviť život v inej krajine, ako v Turecku? Čo ju seriál naučil o materstve a ako bojovala s emotívnymi scénami, si prečítajte v celom rozhovore v aktuálnom vydaní týždenníka Eurotelevízia č. 9/2018.

Sledujte seriál Matky a dcéry - v pondelok až štvrtok o 20.30 na Doma!

 

Komentáre ( 0)

 

Upútavka

 
Matky a dcéry: FINÁLE - vo štvrtok, 15. marca, o 20.30!
Sledujte celé epizody na